Το κλείσιμο των καταστημάτων τους στις 31 Μαίου αποφάσισαν οι επαγγελματίες εστίασης των Χανίων διαμαρτυρόμενοι για τον
Κανονισμό του Δήμου Χανίων για τους κοινόχρηστους – δημόσιους χώρους.
Αυτό αποφασίσθηκε σε συνάντηση επαγγελματιών το μεσημέρι της Δευτέρας. Οι επαγγελματίες αποφάσισαν να προχωρήσουν σε αυτή τη διαμαρτυρία καθώς δεν συμφωνούν με όσα προβλέπει ο κανονισμός.
Σημειώνεται ότι οι προσφυγές που έχουν γίνει μέχρι τώρα στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης σε βάρος του κανονισμού έχουν απορριφθεί καθώς θεωρείται ότι ο κανονισμός είναι νόμιμος. Οι επαγγελματίες σύμφωνα με πληροφορίες εξετάζουν και την προσφυγή σε ανώτερο δικαστήριο.
Διαμαρτυρία επαγγελματιών της εστίασης στα Χανιά
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)