Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024

«Οι ήρωες παίζουν σαν Έλληνες»

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαμαρά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου πήρε παλικαρίσια πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ, επικρατώντας με 2-1 της Ακτής Ελαφαντοστού.
Στο ντεμπούτο του με την φανέλα της εθνικής σε Μουντιάλ, ο Ανδρέας Σάμαρης άνοιξε το σκορ στο 42΄ με πλασέ ενώ το γκολ της Ακτής Ελεφαντοστού πέτυχε στο 74 λεπτό ο Μπονί, στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη φάση των αφρικανών.
Και αφού είχαν δει τρεις φορές τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι των Αφρικανών οι διεθνείς μας είδαν τον διαιτητή στο 93′ να δείχνει το σημείο του πέναλτι όταν ο Σαμαράς βρέθηκε στο έδαφος μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την Ελλάδα στην επόμενη φάση, όπου την Κυριακή θα βρεθεί απέναντι στην μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, την Κόστα Ρίκα.