Την Τετάρτη ο7 Φεβρουαρίου εκδικάστηκαν στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Χανίων δύο υποθέσεις παθητικής κακοποίησης ζώων με μάρτυρες μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου.
Όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση ο σύλλογος «στην πρώτη περίπτωση , που αφορούσε κακοποίηση 5 σκύλων σε περιοχή της Νέας χώρας απο ένα ζευγάρι η ποινή ήταν ένα χρόνο φυλάκιση για τον καθένα και 5000 ευρώ χρηματική ποινή .
Για τον ένα εξ αυτών η ποινή ήταν χωρίς αναστολή με εξαγορά της προς 5 ευρώ την ημέρα.
Η άλλη περίπτωση αφορούσε την .κακοποίηση δύο σκύλων ως παρακάτω σχετικό δημοσίευμα τότε του συλλόγου μας .
Η ποινή που επεβλήθη ήταν ένας χρόνος φυλάκιση με αναστολή και 5000 χρηματική ποινή».
Καταδικάστηκε ζευγάρι για κακοποίηση ζώων στα Χανιά
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)