Ένας μέρος του νοτιοδυτικού τμήματος ενός εγκαταλειμμένου σπιτιού στην οδό Δρακοντοπούλου στην περιοχή της Σπλάντζιας κατέρρευσε εξαιτίας της βροχής. Όπως ανάφερε ο αντιπύραρχος της Πυροσβεστικής και διοικητής του Α΄Πυροσβεστικού σταθμού Χανίων κ. Αντώνης Πρωτοπαπαδάκη η υπηρεσία ενημερώθηκε για την κατάρρευση και με τη σειρά της ειδοποίησε την πολιτική προστασία του Δήμου Χανίων. Από το Δήμο Χανίων σημάνθηκε ο δρόμος και απαγορεύτηκε η κυκλοφορία καθώς υπάρχει ο κίνδυνος να καταρρεύσει και άλλο τμήμα του σπιτιού.