Τα 140 χρόνια ιστορίας του, γιόρτασε το βράδυ της Τετάρτης ο ∆ικηγορικός Σύλλογος Χανίων, σε εκδήλωση που πραγµατοποιήθηκε στην αίθουσα “ΑΛΚΥΩΝ” στον Πλατανιά, παρουσία του υφυπουργού ∆ικαιοσύνης Ιωάννη Μπούγα.
Ο ∆ικηγορικός Σύλλογος Χανίων, από το έτος 1884 έως και σήµερα, µετρά 140 χρόνια παρουσίας και είναι ο ιστορικότερος και από τους παλαιότερους συλλόγους της Ελλάδας.
Στην εκδήλωση έδωσαν – µεταξύ άλλων – το “παρών” , η βουλευτής Χανίων Ντόρα Μπακογιάννη, ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Νίκος Καλογερής, ο δήµαρχος Πλατανιά Ιωάννης Μαλανδράκης, οι τέως βουλευτές Γιώργος Πρασιανάκης, Ευτύχης ∆αµιανάκης και Χρήστος Μαρκογιαννάκης, ο Γενικός ∆ιευθυντής του Ιδρύµατος Ελευθέριος Βενιζέλος Νίκος Παπαδάκης και οι πρώην πρόεδροι του Συλλόγου, ∆ηµήτρης Ποντικάκης, Αντώνης Γκαζής, Ιωάννης ∆ασκαλάκης.
Παρόντες ήταν επίσης, δηµοτικοί σύµβουλοι, πρόεδροι και Εισαγγελείς Εφετών, πρόεδροι Πρωτοδικών, Πρωτοδίκες, Εισαγγεείς Πρωτοδικών, η Γενική ∆ιεύθυντρια του ΛΕ∆Ε, οι προέδροι των ∆.Σ. Έδεσσας, Ζακύνθου, Κιλκίς, Τρίπολης, ο πρόεδρος της Ένωσης ΛΕΑ∆ Ελλάδος και η Γενική Γραµµατέας ∆.Σ. Ρεθύµνου.