Για τα εγκαίνια της βιβλιοθήκης στον Βάμο, στα οποία μεταξύ άλλων, βρέθηκε και ο σπουδαίος λογοτέχνης Αντώνης Σαμαράκης, διαβάζουμε στο φύλλο της εφημερίδας της 22ας Ιουλίου 1975,
Αναφέρει σχετικά το ρεπορτάζ της εποχής «Όπως ἐγράψαμε προχθές ο Δημοσιογραφικός Οργανιομός Λαμπράκη ανέλαβε τὴν πρωτοβουλία γιὰ νὰ κινητοποιηθούν κοινωνικές οργανώσεις καί ἄτομα γιὰ τὴ δημιουργία βιβλιοθηκών σὲ ἀγροτικὲς καί ἀστικές περιοχές τῆς χώρας.
Η εγκατάσταση της πρώτῆς ἀπ’ αὐτὲς τῆς βιβλιοθήκες έγινε το πρωί τῆς περασμένης Κυριακῆς στὸ Βάμο χωριό στο οποίο γεννήθηκε ὁ Ιδρυτής του Οργανισμού Λαμπράκη, Δημ. Λαμπράκης — στὰ ἐγκαίνια τῆς ὁποίας παρέστησαν ὁ κ. Πεπελάσης διοικητής της ΑΤΕ, ὁ κ. Αντ. Σαμαράκης λογοτέχνης, ὁ κ. Βερνίκος οικονομολόγος, μέλη τῆς πιτροπής γιὰ τὴν ἀνάπτυξη βιβλιοθηκών Ελλάδος, πρόεδρος του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη κ. Χρήστος Λαμπράκης, ὁ βουλευτής κ. Πολυχρονίδης, ο Δήμαρχος Χανίων και Μαρής, ο διευθυντής Δημ. Σχέσεων του Οργανισμού κ.. Κακαβελάκης καί άλλοι».