Πίσω στο 1975 και όπως διαβάζουμε στο φύλλο της 25ης Ιανουαρίου, στα Χανιά θα διεξάγονταν εξετάσεις για την απόκτηση απολυτηρίου Δημοτικού Σχολείου.
Αναφέρει σχετικά το ρεπορτάζ της εποχής «Εκ της Διευθύνσεως Δημ. Εκπαιδεύσεως Χανίων ανακοινούται ότι οι συμπληρώσαντες το 20ον έτος της ηλικίας των (οι γεννηθέντες μέχρι του 1955) και επιθυμούντες να αποκτήσουν ενδεικτικόν ή απολυτήριον Δημοτικού Σχολείου παρακαλούνται όπως υποβάλουν είς το Γραφείον της (Μέγαρον Εθνικής Τραπέζης, 3ος όροφος, αρ γραφ 302, τηλ. …) αίτησιν περί της συμμετοχής των είς τας εξετάσεις μέχρι 4-2-1975 προσκομίζοντες και το δελτίον της αστυνομικής των ταυτότητος.
Αί εξετάσεις θα διενεργηθούν είς το 6ον Δημοτικόν Σχολείον Χανίων (Νέα Χώρα) την 5ην Φεβρουαρίου 1975, ημέραν Τετάρτην και ώραν 9ην πρωϊνήν.
Σχετική ανακοίνωσις περί της εξεταστέας ύλης θα θυροκολληθή είς το ως άνω Δημοτικόν Σχολείον»