Τέλη Δεκεμβρίου 1975 και, όπως διαβάζουμε σε ρεπορτάζ της 30ης/12ου εκείνου του έτους στα Χανιά, είχε σημειωθεί ληστεία σε εμπορικό κατάστημα -η δεύτερη σε διάστημα δεκατεσσάρων ημερών-.
Διαβάζουμε σχετικά «τη νύχτα του περασμένου Σαββάτου άγνωστοι διέρρηξαν το κατάστημα κρυστάλλων και χρωμάτων του … που βρίσκεται στην οδό Ζυμβρακάκηδων και πήραν, από την πίσω πόρτα, το χρηματοκιβώτιο της επιχειρήσεως, που ζύγιζε 120 κιλά.
Οι διαρρήκτες χρησιμοποίησαν, για τη μεταφορά του χρηματοκιβωτίου το αυτοκίνητο του …, που βρισκόταν έξω από το μαγαζί του.
Μέσα στο κλεμμένο χρηματοκιβώτιο κατά δήλωσή του ιδιοκτήτου του, υπήρχαν 135.000 δρχ, 340 δολ. Αμερικής, 900 μάρκα Γερμανίας, 2 σειρές αναμνηστικών δολλαρίων, μιά τραπεζική επιταγή 100.000 δρχ και διάφορα άλλα χρεώγραφα.
Το κλεμμένο αυτοκίνητο του … βρέθηκε χθες εγκαταλειμένο στον αγροτικό δρόμο Κατσιφαριανών – Νεροκούρου».