31 ∆εκεµβρίου 1975 και τα Χανιά ετοιµάζονταν να υποδεχτούν το 1976 µετά… µουσικών.
Αναφέρει σχετικά το ρεπορτάζ της εποχής «Με την ανατολή του καινούργιου χρόνου, αύριο στις 7 το πρωί, οι µουσικές του ∆ήµου, του Στρατού και του Ναυτικού θα περιέλθουν τους κεντρικούς δρόµους της πόλεως µας παιανίζουσες το εωθινών της ηµέρας.
Εξάλλου, στις 11.30 θα ψαλή επίσηµη δοξολογία στην Μητρόπολη των Χανίων, χοροστατούντος του σεβασµιωτάτου Μητροπολίτη Κυδωνίας & Αποκορώνου κ. Ειρηναίου.
Μετά την δοξολογία θα δοθή µικρή δεξίωση στο διοικητήριο της πολέως µας».