49 χρόνια συµπληρώνονται σήµερα από τον θάνατο του Αριστοτέλη Ωνάση και µέσα από την στήλη µας αναδηµοσιεύουµε το ρεπορτάζ που είχε η εφηµερίδα στις 16 Μαρτίου 1975.
∆ιαβάζουµε σχετικά «Ο Ωνάσης πέθανε σὲ ἡλικία 69 ετών. Οι γιατροί τοῦ νοσοκοµείου δὲν ἀνεκοίνωσαν ἀµέσως ἀπὸ τί ἐπῆλθε ὁ θάνατος, προφανῶς ἐν ἀναµονή ἐκδόσεως ἐπισήµου ἀνακοινωθέντος.
Ως γνωστό, ὁ Ωνάσης ὑπεβλήθη στις 9 Φεβρουαρίου στο ‘‘Αµερικανικό Νοσοκοµείο’’ του Νεϊγύ, όπου µετεφέρθη επειγόντως ἀπὸ τὴν Αθήνα, σὲ ἐγχεὶρηση χολυστεκτοµής. Από τότε ή κατάστασή του δὲν βελτιώθηκε και τις τελευταίες ἡµέρες ὅλο χειροτέρευε»