Μέσα Μαϊού του 1975 και συγκεκριμένα στις 17 /5ου εκείνου του έτους δημοσιεύεται στο φύλλο της εφημερίδας ρεπορτάζ που αφορά στην παράδοση 1.500 δεμάτων στον τότε δήμαρχο Λεμεσού για τους πρόσφυγες της τουρκικής εισβολής.
Αναφέρει το ρεπορτάζ της εποχής «τριμελής αντιρπροσωπεία της Ενώσεως Επιστημόνων Κρήτης που έφθασε προχθές στη Λευκωσία παρέδωσε χθες στον Δήμαρχο Λεμεσού κ. Κολλακίδη 1500 δέματα για τους πρόσφυγες τα οποία παρεδόθησαν ακολούθως σε εκπροσώπους της Υπηρεσίας Μερίμνης.
Σε σύντομη ομιλία του κατά την διάρκεια ειδικής τελετής ο πρόεδρος της Ενώσεως Επιστημόνων Κρήτης κ. Ν. Χατζηδάκης ο οποίος ηγείτο της αντιπροσωπείας εδήλωσε την συμπαράσταση του λαού της Κρήτης πρός τον κυπριακό λαό και έπλεξε το εγκώμιο του προέδρου Μακαρίου.
Η αντιπροσωπεία διεβίβασε επίσης μήνυμα συμπαραστάσεως εκ μέρους του μητροπολίτου Χανίων και του Δημοτικού Συμβουλίου».