Πίσω στο 1975 και όπως διαβάζουμε σε ρεπορτάζ της 19ης Φεβρουαρίου, η τραγουδίστρα Ελπίδα, είχε διαπρέψει σε διαγωνισμό τραγουδιού στη Βίνα Ντέλ Μάρ της Χιλής.
Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ της εποχής «Το “Τραγούδι της αγάπης” που το ερμήνευσε η Ελληνίδα τραγουδίστρια Ελπίδα, πήρε το πρώτο βραβείο του 16ου Φεστιβάλ Τραγουδιού της Βίνα Ντέλ Μάρ που έληξε χθες λίγο πριν από τα χαράματα.
Περισσότερα από 30.000 άτομα χειροκρότησαν με ενθουσιασμό την Ελληνίδα καλλιτέχνιδα, όταν της δόθηκε ο “ασημένιος γλάρος”, το βραβείο του Φεστιβάλ, ένα από τα πιό φημισμένα του ισπανόφωνου κόσμου.
Το γαλλικό τραγούδι “Ισως ένα παιδί” που το ερμήνευσε η Αν – Μαρί Γκοντάρ πήρε το δεύτερο βραβείο ενώ το “ερημικό νησάκι” που ερμήνευσε ο Νοτιοκορεάτης τραγουδιστής Τσουν Χουμ Χι πήρε το τρίτο βραβείο».