17 Οκτωβρίου 1975 και όπως διαβάζουμε στο ρεπορτάζ της εποχής τα Χανιά είχε επισκεφθεί ο εκπρόσωπος του θεατρικού συγκροτήματος “Άρμα Θέσπιδος”.
Διαβάζουμε σχετικά «Έφθασε χθες στα Χανιά ο κ. Γ. Σουλιώτης, εκπρόσωπος του θεατρικού συγκροτήματος “Άρμα Θέσπιδος” το οποίο, όπως είναι γνωστό, με χρηματοδότηση του υπουργείου Πολιτισμού περιώδευσε κατά την θερινή περίοδο ολόκληρη την επαρχιακή Ελλάδα και έδωσε, παντού με επιτυχία, θεατρικές παραστάσεις με τα έργα “Βαβυλωνία” και “Μελτεμάκι”.
Ο κ. Σουλιώτης συνεργάσθηκε μετά των αρμοδίων υπηρεσιών της Νομαρχίας και του Δήμου Χανίων για την οργάνωση στην πόλη μας των παραστάσεων του συγκροτήματος.
Οι παραστάσεις θα δοθούν στο Εθνικό Στάδιο Χανίων το Σάββατο και την Κυριακή, με ώρα ενάρξεως την 8η εσπερινή. Το Σάββατο το συγκρότημα θα παρουσιάση το έργον “Βαβυλωνία” και την Κυριακή το έργο “Μελτεμάκι”.