Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

“1st Classic on The Storm”

Οι ανοιξιάτικες καιρικές συνθήκες και η έντονη ηλιοφάνεια έκανε τα νίκελ και τα χρώμια των κλασσικών μοτοσυκλετών και των αυτοκινήτων να αστράφτουν στο πέρασμά τους και να τραβούν τα βλέμματα του κόσμου, στον πρώτο αγώνα για το 2016 του μηχανοκίνητου αθλητισμού στην Κρήτη.
Ο αγώνας με την ονομασία “1st Classic on The Storm” διοργάνωσε με επιτυχία η Λέσχη Κλασικής Μοτοσυκλέτας Χανίων, ενώ συμμετείχαν και αυτοκίνητα του Συλλόγου Ιδιοκτητών Παλαιού Αυτοκινήτου Κρήτης (Σ.Ι.Π.Α.Κ.).
Τριάντα, λοιπόν, μοτοσυκλέτες από το 1953 μέχρι έως ’85 και 15 αυτοκίνητα χρονολογίας από το 1959 έως ’82 ξεκίνησαν το πρωί της Κυριακής στην Πλατεία της Δημοτικής Αγοράς, σ’ έναν αγώνα ακριβείας (Regularity) συνολικής απόστασης 60 χιλιομέτρων. Τα οχήματα περνώντας διαδοχικά από τα χωριά, Θέρισο, Δρακώνα,  Κάμπους, Σαμωνά, Τζιτζιφέ, τερμάτισαν στο Νίππος Αποκορώνου, όπου σε ταβέρνα της περιοχής πραγματοποιήθηκαν οι απονομές των κυπέλλων στους νικητές.
Στον αγώνα τώρα και στη γενική κατάταξη των μοτοσυκλετών, πρώτος (πρώτη θέση και στην κατηγορία G) αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδάκης οδηγώντας μία Triumph Bonneville 750 του 1978, στη δεύτερη θέση της γενικής (δεύτερος και στην κατηγορία G) τερμάτισε ο Μανώλης Ζαχαρίου οδηγώντας μία Moto Guzzi Eldorando του 1972. Τρίτος ήταν ο Μιχάλης Αυγέρος με Honda CX 500 του ’81, κέρδισε και την 3η θέση στην κατηγορία “G”. Στην πρώτη εξάδα των νικητών της γενικής κατάταξης είχαμε για τη 4η θέση (πρώτη θέση στην κατηγορία Ε-F) τον Μανώλη Σαραβελάκη με BMW R50/2 του ’64, ενώ πέμπτος (τέταρτη θέση για την κατηγορία G) τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Μπικουβαράκης με Suzuki 750P του ’85, ενώ στην 6η θέση (δεύτερη θέση για την κατηγορία Ε-F) τερμάτισε ο Στέλιος Σηφοστρατουδάκης με BSA M21 του ’56. Στην τρίτη θέση για την κατηγορία E-F τερμάτισαν οι Αντώνης και Αργυρώ Καγιαυτάκη με BMW R51/3 του ’54.
Στον αγώνα των αυτοκινήτων και στη γενική κατάταξη, την πρώτη θέση (πρώτοι και στην κατηγορία G) κέρδισε το πλήρωμα Μάριος Πετροδασκαλάκης – Παναγιώτης Αρχοντάκης με Vauxhall Viva του 1971. Στη δεύτερη θέση (πρώτοι στην κατηγορία Ε-F) ακολούθησαν οι Μάνος Κουτσάκης – Κώστας Γιαννούλης με Mazda 1500 Delux του ’69. Στο βάθρο της τρίτης θέσης της γενικής (δεύτερη θέση στην κατηγορία G) ανέβηκε το πλήρωμα Γαβριήλ και Κατερίνα Μαρινάκη με Fiat 127 Sport του ’78. Ακολούθησαν στην τέταρτη θέση (τρίτη θέση στην κατηγορία G), οι Νίκος και Ραφαήλ Βλαμάκης με ΜΙΝΙ Cooper του ’72, στην πέμπτη θέση (τέταρτη θέση στην κατηγορία G) τερμάτισαν οι Ιωάννης Σαγάνης – Γιώργος Γαβριλάκης με Mercedes W 123 του ’76, ενώ την εξάδα (δεύτερη θέση στην κατηγορία Ε-F) συμπλήρωσαν οι Νίκος Χαβρεδάκης – Μιχάλης Ζωγραφάκης με BMW 501 του ’59. Στις επιμέρους κατηγορίες στην τρίτη θέση της κατηγορίας Ε-F τερμάτισαν οι Νεκτάριος και Μαρία Χατζηδάκη με Toyota Corona του ’67.
Η Λέσχη εκτός από τα κύπελλα στους νικητές, απένειμε  κύπελλα μικρότερου κυβισμού και παλαιότητας σε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα που συμμετείχαν στον αγώνα.
Να σημειωθεί ότι  παρευρέθηκαν και απένειμαν κύπελλα στους νικητές, ο διοικητής του Π.Β.Κ. υποστράτηγος Λάζαρος Σκυλάκης, ο περιφερειακός διοικητής των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Κρήτης Γιάννης Μαραγκάκης και ο διοικητής της Αμερικανικής Βάσης Μάικλ Μουρ.
Παράλληλα δόθηκαν αναμνηστικά μετάλλια σε όσους βοήθησαν οργανωτικά τον αγώνα. Επίσης την εκκίνηση των πληρωμάτων από την Πλατεία Αγοράς έδωσε ο δήμαρχος Χανίων Αναστάσιος Βάμβουκας και ο αντιδήμαρχος Γιάννης Μαράκης.