Ογδόντα χρόνια λειτουργίας συμπληρώνει ο μεταλλικός στύλος που βρίσκεται στην συμβολή των οδών Νεάρχου και Σφακιανάκη στο κέντρο των Χανίων. Είναι απο τους πρώτους που τοποθετήθηκαν στην πόλη όταν ξεκίνησε η ηλεκτροδότησή της από το υδροηλεκτρικό φράγμα της Αγιάς, μας ενημέρωσε ο διευθυντής Πολιτισμού της Νομαρχίας κ. Δημήτρης Νικολακάκης. Ενα πραγματικό μνημείο της “βιομηχανικής αρχαιολογίας” το οποίο αξίζει να συντηρηθεί. Ηδη η Νομαρχία έχει ξεκινήσει τις προσπάθειες για τη δημιουργία μουσείου βιομηχανικής αρχαιολογίας στην περιοχή της Αγιάς και ο στύλος θα μπορούσε να αποτελεί ένα από τα εκθέματά του. Αρκεί βέβαια μέχρι τότε να μην καταρρεύσει…
Γ.ΚΩΝ.