“Δέκα λεπτά από τον χρόνο σου, μπορεί να σώσουν μια ανθρώπινη ζωή”, ήταν το μήνυμα της εθελοντικής αιμοδοσίας που πραγματοποίησε χθες ο Σύλλογος Εθελοντών Ν. Χανίων “Ο Άγιος Ιωάννης” σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντή Αιμοδότη.
Η αιμοδοσία πραγματοποιήθηκε στα γραφεία του Συλλόγου στην οδό Τζανακάκη 6 (1ος όροφος) ενώ την ευθύνη της αιμοληψίας είχε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό από το Νοσοκομείο Χανίων.
Όπως ανέφερε η πρόεδρος του Συλλόγου Εθελοντών Ν. Χανίων “Ο Άγιος Ιωάννης”, κ. Δέσποινα Ροδουσάκη, “με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη αποφασίσαμε να διοργανώσουμε την τέταρτη εθελοντική αιμοδοσία αυτή την χρονιά. Ο κόσμος ανταποκρίθηκε πολύ θετικά και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι γι΄ αυτό. Ήδη σχεδιάζουμε να πραγματοποιήσουμε μία ακόμη εθελοντική αιμοδοσία στις 14 Ιουλίου, σε χώρο που θα ανακοινωθεί προσεχώς.
Το μήνυμα που θέλουμε να διαδώσουμε σε κάθε πολίτη είναι πως “δέκα λεπτά από χρόνο του, μπορεί να σώσουν μια ανθρώπινη ζωή”.
Ελ.Φ.
ΧΘΕΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)