Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Με τρόπο ανάλογο των μέχρι τότε αγώνων, δηλαδή ιδιαίτερα συναρπαστικό, ολοκληρώθηκε το εργασιακό τουρνουά μπάσκετ της Α1 κατηγορίας, με τους Βετεράνους να κερδίζουν στον προχθεσινό τελικό 59-50 το ΤΕΙ και να κατακτούν το φετινό τίτλο.
Όσον αφορά την Α2 κατηγορία του τουρνουά που διοργανώνει ο ΔΑΟΧ, ο Ωρίωνας κέρδισε 73-49 την ομάδα Γλεντουσάκης Ασφάλειες και αναδείχθηκε πρωταθλητής (και οι δυο θα παίζουν τη νέα σεζόν στην Α1). Τέλος, στους μικρούς τελικούς των δυο κατηγοριών (που είχαν οριστεί την περασμένη Τρίτη, επίσης στο κλ. Κλαδισού) επικράτησαν Κάβα Κασιμάτης και -χωρίς αγώνα- Forthnet Shop. Αναλυτικότερα.
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τελικός
Βετεράνοι – ΤΕΙ 59-50
Πραγματικό ντέρμπι έγινε προχθές βράδυ στο κλ. Κλαδισού, με τις δυο ομάδες σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και τελικά τους Βετεράνους να “σηκώνουν την κούπα”, επικρατώντας 59-50 των περυσινών πρωταθλητών.
Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη το ΤΕΙ προηγήθηκε 39-46, αλλά με σερί 11-0 (δυο τρίποντα ο Αλεξάκης, ένα ο Κωστάκης και καλάθι ο Τζουβαδάκης) οι Βετεράνοι πέρασαν μπροστά 50-46, ενώ στο τελευταίο λεπτό αξιοποίησαν τις συνεχόμενες τεχνικές ποινές που δέχθηκαν οι αντίπαλοι (οι οποίοι αστόχησαν σε τρίποντο στο 53-50) και διαμόρφωσαν (με μια βολή του Κωστάκη και 8 του Τζουβαδάκη) το τελικό σκορ.
Διαιτητές: Αρτεμάκη, Μάρος
10λεπτα: 10-13, 23-26 (ημιχρ.) 37-36, 59-50
Βετεράνοι: Χαιρετάκης, Ζουριδάκης, Τσινιαράκης, Αλεξάκης 11 (2), Μπαλής 2, Τζουβαδάκης 25 (1), Δασκαλάκης, Κασιμάτης 3 (1), Κωστάκης 18 (4).
ΤΕΙ: Πετρίδης 10, Μαραβελάκης, Μακρής, Πλιακής, Αλεξάκης, Βιολάκης 9 (1), Καμπέλης 6, Κρασουδάκης 8, Κόκκινος, Πολυζωίδης 17.
Μικρός τελικός
Κάβα Κασιμάτης – Ναύσταθμος 78-54
Στον αγώνα γοήτρου, οι τελικοί νικητές παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι μετά το 1ο δεκάλεπτο και πήραν αυτοί την 3η θέση στην κατάταξη, “ανοίγοντας την ψαλίδα” της διαφοράς στην τελευταία περίοδο.
Διαιτητές: Κώτσου, Σταυρουλάκης
10λεπτα: 12-10, 36-29 (ημιχρ.) 53-46, 78-54
Κάβα Κασιμάτης: Μιχαλέλης 7 (1), Παπαγγέλης 4, Κοντογιάννης 14 (1), Κοντουδάκης 16, Μπουζουνιεράκης 20 (4), Κασιμάτης 2, Χριστινάκης 15.
Ναύσταθμος: Θανασιός, Καληδονάκης, Νικολακάκος 19 (4), Κοκογιαννάκης Δ. 8, Μακρογιάννης 12 (1), Χριστοφορίδης 3, Σχοινάς 12.
* Στην περυσινή διοργάνωση, η ομάδα του ΤΕΙ πήρε τον τίτλο κερδίζοντας στον τελικό 70-57 την αντίστοιχη της Κάβα Κασιμάτης.
A2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τελικός
Ωρίωνας – Γλεντουσάκης Ασφάλειες 73-49
Στην αναμέτρηση των ομάδων που εξασφάλισαν την άνοδο στην Α1, αυτή του Ωρίωνα βρέθηκε προχθές σε καλύτερη φόρμα (και ιδιαίτερα ο Λαβράνος που σημείωσε 8 τρίποντα!), κέρδισε 73-49 την Γλεντουσάκης Ασφάλειες και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια.
Διαιτητές: Κώτσου, Μέμης
10λεπτα: 23-9, 31-13 (ημιχρ.) 55-28, 73-49
Ωρίωνας: Χριστοδουλάκης 6, Σολανάκης 6 (2), Κιαγιάς Ι. 9 (1), Κατζάκης 5 (1), Καμίτσης 2, Κιαγιάς Γ. 7 (1), Λαβράνος 38 (8).
Γλεντουσάκης Ασφάλειες: Μίχας 32 (3), Στραβοπόδης 9 (1), Μαραβελάκης 3, Λεντάρης, Βέρδος, Τζιάκης, Ακρωτηριαννάκης 5, Γλεντουσάκης.
Ο προγραμματισμένος μικρός τελικός δεν έγινε, αφού δεν κατέβηκε ν’ αγωνιστεί η ομάδα Nissan Σπανουδάκης και έτσι η Forthnet Shop πήρε την 3η θέση στην τελική κατάταξη.