Η καλύτερη εξωτερική πολιτική μιας χώρας, είναι η οικονομία της. Αυτό απαντά και στους φόβους της ελληνικής διπλωματίας, για την ανεξαρτησία του Κοσόβου.
Επειδή η εποχή των ιδιοφυών ελιγμών και των ιστορικών προσωπικοτήτων, παρήλθε. Η πιο στέρεα βάση για ν? αναβαθμίσεις τα διαπραγματευτικά σου ατού, σε ένα κρίσιμο γεωπολιτικό σταυροδρόμι, είναι η οικονομική αυτάρκεια και η σφυρηλατημένη διεθνής σου εικόνα.
Οι διπλωμάτες είναι ψυχροί τακτικιστές και απεχθάνονται τον… “δίσκο του ψωμοζήτη”.
Φάμπρικες αμφισβητήσεων “ανοίγουν”, όταν φθίνει ο οικονομικός ιστός και το συνεπακόλουθο διεθνές κύρος μιας χώρας.
Η ευφυΐα, σ? αυτές τις περιπτώσεις, είναι μονόδρομος.
Μόνο που χαρακτηρίζει οικονομικά ακμάζουσες κοινωνίες.
Νέτα – σκέτα…
Γ. Ουν.