ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ δεν είναι μόνο για τους ανθρώπους ο καθρέφτης της ψυχής τους. Είναι και για τα ζώα, ειδικότερα τα σκυλιά που ζουν μαζί μας. Και που τώρα το καλοκαίρι, με τις αφόρητες ζέστες, υποφέρουν κι αυτά εξίσου με εμάς αποζητώντας λίγο αέρα, λίγη κίνηση και δροσιά.
ΚΙ ΟΜΩΣ, πολλοί είτε τα “λησμονούν” στα μπαλκόνια με λίγο νερό και κονσερβαρισμένο φαγητό είτε τα “φυλακίζουν” μαζί τους σ? ένα μικρό και στενό χώρο, ασύμβατο για την ανάγκη του ζώου για “ζωτικό χώρο”(φωτ.). Το ζώο, όπως και ο άνθρωπος, αν είναι ευτυχισμένο ή όχι θα το δείξει στην έκφραση του βλέμματός του. Αλλά, φαίνεται, πως με την επιδεινούμενη οικονομική κρίση και τα ζώα με τα αφεντικά τους πέφτουν στην κατάθλιψη…
(Στ.Γ.Κ.)