ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΕΙ πολλές φορές, και κάτι πρέπει να γίνει. Μιλούμε για το “Πάρκο Ειρήνης και Φιλίας των Λαών” που, εδώ και χρόνια… απουσιάζει απ? τη ζωή των Χανιωτών, αν και βρίσκεται στην καρδιά της πόλης. Οι ελάχιστες εκδηλώσεις που γίνονται κάθε χρόνο σ? αυτό, επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Σε αντίθεση με την κίνηση που παρουσιάζει ο Δημοτικός Κήπος από πλευράς επισκεπτών και οδοιπόρων που θέλουν να ξεκουραστούν για λίγο, το πάρκο δεν προσφέρει καμιά στοιχειώδη εξυπηρέτηση.
ΚΑΠΟΤΕ υπήρχε γύρω απ? τη λιμνούλα του μια καφετέρια, με τραπεζάκια απλωμένα κατά μήκος αλλά και αλλού. Αποτελούσε ένα σημείο αναφοράς και συνάντησης για πολλούς… Τα λίγα παγκάκια που είναι διάσπαρτα στο πάρκο, μπορεί να εξυπηρετούν για λίγο τους περαστικούς, αλλά δεν είναι λύση σε περιόδους θερμών ημερών. Που στα Χανιά δεν σπανίζουν. Μήπως με τον “Καλλικράτη”, ο νέος Δήμος και το νέο Δημοτικό Συμβούλιο που θα προκύψει θα πρέπει να δουν την όλη υπόθεση με κάποιο άλλο βλέμμα;
Στ.Γ.Κ., stcloris@yahoo.gr