Σύμφωνα με την ΚΕΔΚΕ το Μνημόνιο ευθύνεται για την κατάσταση των Δήμων (εφημ. ´Χ.Ν.´). Επίσης το Μνημόνιο φέρει ευθύνη για τη ρύπανση στον κόλπο του Μεξικού, για το ´αστροπελέκι´ που μας χτύπησε στο κεφάλι και για την αλογοουρά του Ροναλντίνιο. Η Αστυνομία ερευνά την ευθύνη του Μνημονίου για τα κλαπέντα τσιμπιδάκια της Μαριγούλας της κομμώτριας και για την κότα που έκανε τρίκορκο αβγό. Και όποιος δεν καταλαβαίνει, μπορεί κάλλιστα να ρωτήσει τον πρόεδρο της ΚΕΔΚΕ και δήμαρχο Αθηναίων κ. Νικήτα Κακλαμάνη?
Γ. Ουν.