Αλλη μια πυρκαγιά εκδηλώθηκε χθες στον Νομό Χανίων. Αυτή τη φορά στα Κεραμειά. Ευτυχώς μικρή. Είναι γεγονός ότι κάθε χρόνο τέτοια εποχή, σημειώνονται σε όλη τη χώρα και στον Νομό μας, αρκετές πυρκαγιές, μικρές και μεγάλες. Μερικές είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες. Οπως η πρόσφατη στο Καλάμι της Σούδας. Επιτέλους, ας συνειδητοποιήσουμε ότι με τις πυρκαγιές καταστρέφουμε τη φύση και στρεφόμαστε κατά του μέλλοντος. Εμείς, οι πολίτες, οφείλουμε να προσέχουμε. Και η πολιτεία να κάνει έναν καλύτερο σχεδιασμό πυροπροστασίας. Γιατί, διαφορετικά, σε λίγα χρόνια δε θα μείνει τίποτα. Δυστυχώς?
Γ. ΛΥΒ.