Σωροί απορριμμάτων, για άλλη μια φορά, στο κεδρόδασος κοντεύουν να ´πνίξουν´ την ταμπέλα που αναγράφει ´όχι σκουπίδια εδώ. Κάδος 300 μέτρα´. Πολύ… ψιλά γράμματα για όσους ελαφρά την καρδία αφήνουν όπου βρουν τα σκουπίδια. ´Μόλις την περασμένη Τετάρτη καθαρίσαμε το συγκεκριμένο σημείο. Δυστυχώς υπάρχουν παραθεριστές που δεν σέβονται τίποτα. Είναι το 10% – 20% δεν ξέρω, τη ζημιά τους όμως την κάνουν. Να δείτε τι γίνεται και μέσα στον χώρο του κεδροδάσους´, μας ανέφερε ο δήμαρχος Πελεκάνου κ. Γιώργος Ζουριδάκης. Ο ίδιος επεσήμανε πως ´ο Δήμος κάνει ό,τι μπορεί. Άμεσα θα στείλουμε φορτηγό για να τα μαζέψει αλλά σε δύο ημέρες η κατάσταση θα είναι πάλι η ίδια. Είναι επιτακτική η ανάγκη αυτοί οι χώροι να δοθούν στους Δήμους, να αναλάβουμε εμείς τη διαχείρισή τους. Μόνο τότε θα βελτιωθεί πραγματικά η κατάσταση´. Ανεξάρτητα ποιος έχει την ευθύνη ή την αρμοδιότητα το ζήτημα είναι ότι αυτή η εικόνα προσβάλλει όλους μας και θα πρέπει να δούμε πώς πραγματικά θα προστατευθούν περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους όπως το κεδρόδασος.
Γ.ΚΩΝ.