Το νεοκλασικό κτήριο στο κέντρο της πόλης θα μπορούσε να στεγάσει λαογραφικό μουσείο, τη βιβλιοθήκη του Δήμου μας ή ό,τι άλλο χρήσιμο. Για χρόνια βρισκόταν υπό κατάληψη αλλά από αρκετό καιρό φαίνεται να έχει επανέλθει στο Πολυτεχνείο όπου είχε κληροδοτηθεί.
Όμως παρ? ό,τι έληξε, νομίζουμε, η κατάληψη δεν παρουσιάζει την καλύτερη όψη στο κέντρο των Χανίων. Εγκατάλειψη και κενό στην κύρια είσοδο και στα κουφώματα. Σκουπίδια και μουτζούρες στην πίσω αυλή. Πότε θα εξαλειφθεί αυτή η κακή εικόνα σε αυτό το σημείο;
Α.Π.