Ψάρια άχρηστα για τους ψαράδες ήταν αυτά που εκβράσθηκαν στον Γλάρο, σύμφωνα με την ιχθυολόγο κα Λίνα Ανεζάκη, δίνοντας απαντήσεις στα ερωτήματα που θέσαμε σε προχθεσινό μας σχόλιο. Στο σχόλιο επισημαίναμε: ´Περισσότερα από 30 νεκρά ψάρια μετρήσαμε στην αμμουδιά από τον Γλάρο μέχρι και το γήπεδο ρακέτας των Αγίων Αποστόλων. Αναγνώστης μάς ενημέρωσε για το γεγονός, το οποίο και αποτύπωσε ο φωτογραφικός φακός των «Χ.Ν.». Από τι προήλθε ο θάνατός τους; Γιατί ήταν τόσο μαζικός; Εύλογα ερωτήματα που ζητούν απαντήσεις´.
Η επιστήμονας σε επιστολή της υπογραμμίζει ότι: ´Από τις φωτογραφίες που δημοσιεύσατε στην εφημερίδα σας φαίνεται ότι τα ψάρια που εκβράσθηκαν ανήκουν όλα στο ίδιο είδος και είναι γερμανοί (Siganus luridus ή Siganus rivulatus πιο πιθανόν). Εκτιμώ ότι πρόκειται για ψάρια τα οποία πέταξε κάποιος ψαράς ξεψαρίζοντας στα ανοιχτά (γιατί είναι ψάρι το οποίο δεν έχει εμπορική αξία) και μεταφέρθηκαν με το ρεύμα στην ακτή. Από τις φωτογραφίες (όσο φαίνεται) δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι περίεργο στα ψάρια ούτε να πέθαναν από ανοξικές συνθήκες. Το γεγονός ότι αφορά μόνο ένα είδος δείχνει ότι πρόκειται για αλιευθέντα και απορριφθέντα ψάρια και όχι για κάτι άλλο (ρύπανση ή τοξικότητα) το οποίο θα επηρέαζε και άλλα είδη. Σχετικά με τους γερμανούς: Πρόκειται για ψάρια λεσεψιανούς μετανάστες τα οποία έχουν εξαπλωθεί τα τελευταία χρόνια και αλιεύονται σε μεγάλες ποσότητες από τους ψαράδες αλλά δεν έχουν καμία εμπορική αξία γιατί δεν τα γνωρίζει ο κόσμος (αν και στην Κύπρο τα γνωρίζουν πλέον). Είναι πολύ νόστιμα έχουν όμως δύο μειονεκτήματα ότι πρέπει να καταναλωθούν πολύ φρέσκα και επίσης είναι επώδυνο το τσίμπημα από τα ραχιαία αγκάθια τους. Ελπίζω να βοήθησα. Ανεζάκη Λίνα, ιχθυολόγος´.
Γ. ΚΩΝ.