Συμβαίνει πολλές φορές και μάλιστα σε τουριστικές περιοχές να κλείνουν ή να καταπατούνται δημόσιοι χώροι όπως δρόμοι που οδηγούν στις παραλίες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παράπονα, ενίοτε δε και διαπληκτισμοί. Αλλά και στις παραλίες με το να μην τις ελέγχουν οι αρμόδιοι, γίνονται καταπατήσεις. Κι ενώ συμβαίνουν αυτά σε βάρος του τόπου, πολλοί δήμοι φαίνεται να αδιαφορούν για την όλη κατάσταση.
Γ.Η.Κ.