Αναφέρθηκε προ ημερών στα ´Χ.Ν.´ η απαράδεκτη κατάσταση που ευρίσκεται ο χώρος του βενετσιάνικου κάστρου δίπλα και βόρεια του Νεώριου Μόρο. Αυτό το γεγονός είχα επισημάνει και με φωτογραφίες στα ´Χ.Ν.´ πριν από πέντε και από δυο χρόνια αναφέροντας ότι στο πρόχειρο μονοπάτι που ανεβαίνουν οι επισκέπτες επάνω είναι ένας τοίχος υπό κατάρρευση και επάνω κάποια τρώγλη γεμάτη σκουπίδια. Ευτυχώς ο τοίχος δεν κατέρρευσε ακόμη αλλά ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει τίποτα προστατευτικό περιμετρικά του χώρου απ? όπου η θέα πραγματικά προς Κουμ ? Καπί και δυτικό λιμάνι είναι μοναδική και προσελκύει τους επισκέπτες. Επίσης είχα αναφέρει ότι τα κύματα υποσκάπτουν τη Β.Δ. πλευρά του φρουρίου όπως δείχνει η συνημμένη φωτογραφία.
Α.Π.