Οι κύριοι του Οσλο, οι επικεφαλής των Αγορών, επιμένουν ότι ´ο κόσμος κινδυνεύει και τα προβλήματα ζητούν επείγουσες απαντήσεις´.
Τους έχει προβληματίσει η θριαμβεύουσα και (δυστυχώς!) καλπάζουσα ανεργία.
Το χειρότερο όλων θα ήταν μια κρίση απαισιοδοξίας. Είναι ορατή μια κρίση πεσιμισμού σ? ολόκληρη την Ευρώπη, που θα αφήσει πίσω της ´καμένη γη´ στο κοινωνικό οικοδόμημα.
Η σύγχρονη αστική Δημοκρατία οφείλει να εμπνεύσει ένα όραμα, που να γίνεται αντιληπτό από την κοινωνία και να υπερβεί το γερασμένο πολιτικό λεξιλόγιο.
Στις λέξεις εμείς είμαστε… ´αφεντικά´.
Τους δίνουμε το λιτό και περιεκτικό νόημα που απαιτούν οι συγκυρίες.
Εάν η πολιτική δεν ξεπεράσει την αριθμολαγνεία και τη λογιστική διαχείριση ? κορσέ, είναι καταδικασμένη να ´σέρνεται´ στις παρυφές της ιστορικής εξέλιξης.
Το μείγμα πολιτικής πρέπει να είναι λογικό, μοντέρνο και απαλλαγμένο από την ψυχρότητα του διευθυντηρίου που αποφασίζει από το ύψος της αλαζονείας του πλούτου του. Η κοινωνία… ξεπέρασε τη λογιστική επιτροπεία.
Γ. Ουν.