Ο κ. Παπανδρέου απηύθυνε πρόσκληση στους Αμερικανούς επιχειρηματίες να επενδύσουν στην Ελλάδα. Η παρέμβαση ήταν πολύτιμη αλλά σκοντάφτει σε μια ουτιδανή αντίληψη στη χώρα μας, ότι το επιχειρείν και το κέρδος τελούν υπό διωγμόν.
Εάν δεν αλλάξει η κουλτούρα της δαιμονοποίησης των επενδυτικών προσπαθειών (με… ηδυπαθείς τσαρλατανισμούς) και εάν δεν γίνει βίωμα της κοινωνίας ότι στον σύγχρονο κόσμο όλοι οι επιχειρηματίες δραστηριοποιούνται με έναν συγκεκριμένο τρόπο, η προσπάθεια του πρωθυπουργού είναι απέλπιδα.
Οι επιχειρηματίες ρωτούν για να μάθουν για το περιβάλλον που θα συναντήσουν στη χώρα μας και η ενημέρωση είναι απογοητευτική.
Οι προθέσεις δεν αρκούν για να πείσεις τους επενδυτές…
Γ. Ουν.