Πάνε 5 χρόνια που μετακόμισα στην Ιωνίας για να μην ´χρησιμοποιώ το αμαξι για τις δουλειές μου´ για να τα ´έχω όλα δίπλα´, γιατί μου αρέσει να είμαι 5 λεπτά από το λιμάνι βρε αδερφέ! Αλλά αυτό ακριβώς ήταν το λάθος… Γιατί σε 5 λεπτά ξετυλίγονται μπροστά στα μάτια σου ´δύο´ Χανιά εντελώς διαφορετικά. Είναι τα Χανιά που όλοι αγαπάμε να βλέπουμε και να περπατάμε και αυτά που ξεχνάμε ότι υπάρχουν… 5 λεπτά από την ομορφιά… η ασκήμια! 5 λεπτά από το σπίτι μας… η συνήθεια! Γιατί αυτό παθαίνουμε όλοι… συνηθίζουμε στη θέα της και δεν κάνουμε τίποτα! Βέβαια, αν κάποιος αρχίζει να τη φωτογραφίζει του δίνουμε τα εύσημα… ´30 χρόνια μένω εδω, τίποτα δεν αλλάζει´… ´στην εφημερίδα το πας; Μπράβο!´ κ.ά… αλλά για σκεφτείτε: Γιατί ΔΕΝ αλλάζει τίποτα σ? αυτόν τον τόπο; ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΜΕ; (Οι φωτ. είναι από τις οδούς ΙΩΝΙΑΣ, ΜΑΝΟΥΣΟΓΙΑΝΝΑΚΗΔΩΝ, ΣΜΥΡΝΗΣ… δίπλα στο ΚΤΕΛ… στο κέντρο της πόλης…).
Ένας απλός
(και ουχί ψηφοφόρος)
πολίτης
ΝΙΚΟΣ ΜΟΤΑΚΗΣ