Αμεση ήταν η αντίδραση στο σχόλιο που είχαμε γράψει την περασμένη Παρασκευή για τη γέφυρα του Φουρνέ από τον Πολιτιστικό Σύλλογο της περιοχής.
´Καλησπέρα, διάβασα το σχόλιό σας για τη μεταλλική γέφυρα στον Φουρνέ και απλά για δική σας ενημέρωση θα ήθελα να σας πω ότι ο Σύλλογός μας έχει ενδιαφερθεί για τη γέφυρα για να συντηρηθεί και να φωτιστεί ώστε να γίνει χώρος περιπάτου όπως ήταν παλιά (πλήθος φωτογραφιών το αποδεικνύουν). Αφού διαπιστώσαμε ότι η ευθύνη για τη γέφυρα έχει περάσει στον Δήμο ζητήσαμε να γίνει η συντήρησή της αλλά και του Πύργου (Κουλέ) που υπάρχει στον Φουρνέ´, μας επισημαίνει η πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Φουρνέ κα Σμαράγδη Φυτουράκη. Η ίδια επισημαίνει πως ο Δήμος δεν ανταποκρίθηκε στο αίτημα των κατοίκων και ότι ο Πολιτιστικός Σύλλογος ´θα κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να διασωθούν και να συντηρηθούν τα μνημεία αυτά´. Οταν οι αρμόδιοι φορείς «κωφεύουν» είναι πολύ θετικό οι κινήσεις πολιτών, οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι και διάφορες συλλογικότητες να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες.
Γ.ΚΩΝ.