Ξεπέρασε κάθε προσδοκία το ενδιαφέρον των αγροτών για την ανάπτυξη φωτοβολταϊκών στα χωράφια τους. Η αίθουσα εκδηλώσεων του Εργατικού Κέντρου αποδείχθηκε πολύ μικρή για να τους φιλοξενήσει στην εκδήλωση που έγινε την περασμένη Παρασκευή, την ίδια ώρα βέβαια που δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το συγκεκριμένο χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα θα ανοίξει για την Κρήτη. Κανείς φυσικά δεν μπορεί να είναι αρνητικός στην παραγωγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και στα σημαντικά οφέλη τους, πρώτα από όλα περιβαλλοντικά, το ζήτημα όμως είναι τι γίνεται με την αγροτική παραγωγή που τείνει όχι μόνο να συρρικνωθεί αλλά να απαξιωθεί πλήρως; Ναι λοιπόν στις ΑΠΕ, παράλληλα όμως είναι απαραίτητη και η στήριξη της παραγωγής των τοπικών αγροτικών προϊόντων.
Γ.ΚΩΝ.