Ο ´Καπουδάν ? πασάς´ Νταβούτογλου σε έναν παροξυσμό μεγαλοϊδεατισμού εδήλωσε ότι ´η Τουρκία είναι μια από τις πέντε χώρες με τη μεγαλύτερη επιρροή στον κόσμο´.
Το βιβλίο του ´Το στρατηγικό βάθος…´ είναι ανατριχιαστικό.
Υποκλίνεται με δέος μέχρι και ο Μακιαβέλι. Ο πολιτιστικός ιμπεριαλισμός της γείτονος είναι αυθάδης και ´αρχοντοχωριάτης´.
Μπορείτε να τον απολαύσετε κάθε μέρα από τα… πατριωτικά ελληνικά, τηλεοπτικά δίκτυα.
Για το Κυπριακό ανασύρει μνήμες Γ? Ράιχ: ´… Ακόμη και αν δεν υπήρχε ούτε ένας μουσουλμάνος Τούρκος εκεί, η Τουρκία όφειλε να διατηρεί ένα Κυπριακό ζήτημα´.
Ενεός από μωαμεθανική αλαζονεία και κεμαλική κουτοπονηριά ο κ. Νταβούτογλου στήνει μαιάνδρους του τουρκικού μεγαλείου (ως γνήσιος πασάς) αλλά… υπολογίζει χωρίς τον τζοχαντάρη (δραγουμάνο).
Την Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΝΑΤΟ, που θέλουν μια μικρομεσαία Τουρκία… να γλείφει εκεί που φτύνει!
Γ. Ουν.