«Λέμε όχι στην Ελλάδα της κατάθλιψης και του λεξοτανίλ», τόνισε ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαράς από το Αργος (7-10-10), προκαλώντας αίσθηση και ποικίλα σχόλια με τη φράση που χρησιμοποίησε.
[-Δηλαδή εμείς που καταπίνουμε Centrac, Prozac ή δεν ξέρω τι άλλο ηρεμιστικό, δεν είμαστε Έλληνες της «εθνικής κατάθλιψης»; Στόχος του κ. Σαμαρά είναι μάλλον να καταστήσει την Ελλάδα χώρα της «κατάπληξης» με τα όσα ωραία «μαθητικά» αντιπολιτευτικά επιχειρήματα μας αραδιάζει.]
Μια προσφιλής προσέγγιση του κ. Σαμαρά είναι: «Πέρυσι ο πρωθυπουργός έλεγε ότι ´λεφτά υπάρχουν´ και μετά μας είπε ότι θα δώσει αυξήσεις στους μισθούς και στις συντάξεις. Σήμερα, μας λέει ότι για τα δικά του σφάλματα φταίει και πάλι η ΝΔ». Και συνεχίζει με επιθετικό ύφος: «Και τότε έλεγε ψέματα. Και τώρα λέει ψέματα. Με μια διαφορά: ότι τώρα πια τον έχει καταλάβει όλος ο κόσμος».
[-Κρίμα, γιατί εσείς -οι της Ν.Δ.- λέγατε ψέματα μια ολόκληρη εξαετία (2004 -2009) και γι? αυτά τα οργιώδη ψέματά σας σάς τιμώρησε ο λαός με την ψήφο του? Λύσεις θέλουμε. Όχι ποιος λέει ψέματα που ξέρουμε έτσι κι αλλιώς.]
Η οξεία αντιπαράθεση της Ν.Δ. κατά του ΠΑΣΟΚ και το αντίστροφο θυμίζουν αυτό που έλεγε ο ένας Α?ερικανός συγγραφέας, ο Χ. Μένκεν: «Το ένα κό??α αφιερώνει την ενέργειά του για να αποδείξει ότι το άλλο δεν είναι ικανό να κυβερνήσει και τα δυο έχουν δίκιο».
[-Τουλάχιστον αυτό απέδειξε η βαθιά οικονομική κρίση στην οποία μας βύθισαν όλοι.]
ΣΤ.Γ.Κ.