ΘΥΜΑΣΤΕ -κυρίως επί υπουργίας Βουλγαράκη- τις διακηρύξεις και τις δεσμεύσεις όλων όσοι διατέλεσαν υπουργοί Δημόσιας Τάξης, σχετικά με την παράνομη οπλοκατοχή στην Κρήτη; Έγινα συσκέψεις επί συσκέψεων με καθηγητές του Πανεπιστημίου Κρήτης και πολλούς φορείς για την εξάλειψη του φαινομένου. Δεν έγινε τίποτε απολύτως. Η οπλοκατοχή συνεχίζει να ανθεί στο νησί, όπως διαπιστώθηκε και σε πρόσφατη (8-10-10) σύσκεψη που συγκλήθηκε στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. «Εξακολουθεί να είναι τόσο εύκολη η οπλοκατοχή στην Κρήτη;» ρώτησαν οι νεοφώτιστοι σύμβουλοι στο υπουργείο του κ. Παπουτσή. Η απάντηση ήταν: «Ναι, αφού δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα για να σταματήσει η παράνομη εμπορία όπλων και πυρομαχικών στη Μεγαλόνησο». Παραμένει ένα θέμα ταμπού που όχι μόνο δυσφημεί την Κρήτη παντού, αλλά διαιωνίζει και τους κινδύνους να πολλαπλασιάζονται τα θύματά από αυτήν.
Στ.Γ.Κ., stcloris@yahoo.gr