Με τον εορτασμό της επετείου του έπους του 1940 στο Αλβανικό μέτωπο κάποιοι από τους ´παλιούς´ ίσως φέρνουν στη μνήμη τους τον σεβασμό και τον θαυμασμό που έτρεφαν οι ελεύθεροι λαοί της γης γι? αυτόν τον τόπο που τον εξέφραζαν με μεγάλες κουβέντες όπως ´Ως τώρα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες αλλά από τώρα θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες´. Και φυσικά δεν μπορεί κανείς να μην θλίβεται, όταν σήμερα όλοι αυτοί πληροφορούνται ότι αυτός ο τόπος των ηρώων έχει μια άλλη πρωτιά. Είναι η πρώτη σε διαφθορά χώρα της Ευρώπης και από τις πρώτες παγκοσμίως. Ελλάδα μας πού σε κατάντησαν η απληστία, η συναλλαγή όχι μόνο πολιτικών αλλά και μεγάλου μέρους πολιτών.
Α. Πλυμ.