Ο ΔΗΜΟΣ είθισται να θυμάται μερικά έργα («καλλωπισμού») σε ειδικές περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα ημέρες εθνικών εορτών, αλλά και? εκλογών! Μας εντυπωσίασε η σπουδή με την οποία περιμετρικά σοβαντίστηκε και βάφτηκε -και πολύ καλά- ο τοίχος του Δημοτικού Κήπου Χανίων (φωτ. 1). Χωρίς όμως, να γίνει κάτι αντίστοιχο και με τον τοίχο που περιβάλλει το γήπεδο (φωτ. 2) και που παραμένει χρόνια τελείως αφρόντιστος.
ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν ξαναθυμάμαι να έχω λάβει τόσα πολύχρωμα? επισκεπτήρια με χαρούμενες και ρετουσαρισμένες φάτσες υποψηφίων του «Καλλικράτη». Ευχάριστο είναι ότι τόσοι πολλοί συμπολίτες μας ενδιαφέρονται για τα κοινά του τόπου. Υπάρχουν όμως και πολίτες που δε δίνουν δεκάρα για τις επικείμενες εκλογές. Παρά, με την πρώτη λιακάδα? υπνώττουν μακαρίως σε παρατυχούσα «πρασινάδα» (φωτ. 3) κάποιας πλατειούλας. Άλλοι δουλεύουν γι? αυτούς ή πιθανόν να μην περιμένουν πια τίποτε από κάθε είδους εκλογές?
Στ.Γ.Κ.