ΜΙΑ ΑΛΛΗ παράμετρος είναι οι προσδοκίες των πολιτών κάτω απ? τις παρούσες δραματικές συνθήκες. Η κυβέρνηση πρέπει να αντιληφθεί ότι η οικονομία δεν αφορά μόνο αριθμούς, αλλά και το πώς αισθάνεται ο κόσμος. Ποια είναι, δηλαδή, η ψυχολογία της αγοράς και των καταναλωτών. Ας πούμε, δεν μπορεί στη χώρα μας, να εξακολουθούν τα καρτέλ των πολυεθνικών -μάλιστα με τέτοια οικονομική κρίση- να πωλούν τα προϊόντα τους κατά 30% ακριβότερα από ό,τι στις άλλες χώρες της Ε.Ε.! Μακάρι ο κ. Χρυσοχοΐδης να τους εκλογικεύσει?
ΣΤΟΥΣ πολίτες τώρα επικρατεί απαισιοδοξία, αλλά εάν υπάρξουν ενθαρρυντικά στοιχεία από «κινήσεις» ριζοσπαστικές στην αγορά, η ψυχολογία θα μεταστραφεί κι οι προσδοκίες θα επανέλθουν. Η πολιτική ως οργανωμένη συλλογική δράση διαχείρισης των κοινών υποθέσεων μιας δημοκρατικής κοινωνίας αποσκοπεί, με βάση και το φιλελεύθερο επιχείρημα, στη θεμελίωση καθώς και στη διεύρυνση της ευημερίας του ατόμου. Αναμένομεν?
Στ.Γ.Κ., stcloris@yahoo.gr