´Οσο ζω εγώ, Δήμο δεν πρόκειται να δεις´! (Άνθιμος, μητροπολίτης Θεσσαλονίκης, στον υποψήφιο δήμαρχο Θεσσαλονίκης κ. Ι. Μπουτάρη ενώπιον του έκπληκτου πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου. (26-10-10)
[-Μα καλά, κανείς δεν είπε στον κ. Άνθιμο πως η Ελλάδα είναι μια δημοκρατική χώρα στην οποία δεν υπάρχουν «φέουδα» ούτε «ελέω Θεού» μονάρχες, ώστε να απειλεί τον -οποιοδήποτε- υποψήφιο δήμαρχο με την παραπάνω φράση του; Ποιος του δίνει το δικαίωμα να θεωρεί «δικό του» ακόμη και τον Δήμο;]
«H Ελλάδα έχει τον δικό της μαραθώνιο, αλλά θα τερματίσουμε το γρηγορότερο», είπε τερματίζοντας ο Γ. Παπανδρέου (31-10-10)
[-Ναι, αλλά αυτός δεν είναι απλός μαραθώνιος. Είναι «σισύφειος αγώνας». Είναι αγώνας κατά μιας «Λερναίας Ύδρας» που έχει κεφάλια κι από το κόμμα του. Είναι ένας αγώνας με άγνωστη, δυστυχώς, ημερομηνία λήξης.]
(Στ.Γ.Κ., stcloris@yahoo.gr)