Τώρα με τις αυτοδιοικητικές εκλογές ακούστηκαν πολλά για μηνύματα που πήρε ο ένας ή ο άλλος συνδυασμός ή κόμμα και καθένας αναφερόταν σ? αυτά κατά τις προτιμήσεις του.
Πιστεύω όμως ότι όλοι οι Χανιώτες ανεξάρτητα ποιους υποψηφίους υποστήριξαν, πήραν το μεγάλο μήνυμα πως υπάρχει ακόμη ανθρωπιά και πολιτικός πολιτισμός σ? αυτόν τον τόπο, τα Χανιά μας.
Αυτόν εξέφρασαν οι περισσότεροι αποτυχόντες υποψήφιοι, μα και οι επιτυχόντες, με την ανθρώπινη και φιλική προσέγγισή τους αμέσως μετά την καταλαγή των αποτελεσμάτων.
Αυτό θα πρέπει να μας χαροποιεί πιο πολύ και από το αν βγήκε ο δικός μας ή όχι.
Δεν έχουν και πολλή σημασία κάποιες παραφωνίες από ´δηλώσεις´ υποψηφίων στην Κρήτη που δεν βγήκαν και είχαν μεν εκτεθεί, άρα είχαν δεχθεί τον ´Καλλικράτη´, αλλά όταν απέτυχαν θα ´πολεμήσουν´ να μην εφαρμοσθεί. Αν έβγαιναν δηλαδή θα ήταν καλός και θα ήταν δήμαρχοι του ?Καλλικράτη´. Τώρα διαλύστε τον. Ας είμαστε λίγο σοβαροί φίλοι μου.
Α. Πλυμ.