Κύριε διευθυντά,
έγραφε η «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία» «10 λόγους για να φύγει κανείς από την Ελλάδα».
Μου φαίνεται πως, αν και είναι αληθινοί οι λόγοι που γράφει και που αφορούν οικονομικά μεγέθη, όμως υπάρχουν και 100 λόγοι για να μείνουμε στην Ελλάδα:
Ο «ωχαδερφισμός», το «ούζο», το «συρτάκι», «η… καθαρή θάλασσα», «η αδιαφορία για το περιβάλλον, για την υγεία, την παιδεία, τον πολιτισμό», το «σφάξε με αγά μου ν? αγιάσω», «η γνώση μας για όλα και για όλους», «τα σκάνδαλα», τα «όχι σκάνδαλα», οι «απειλές και τα διλήμματα» και ό,τι άλλο προσθέσεις εσύ, φίλε αναγνώστη, μας κάνει να μένουμε Ελλάδα. Κυρίως, γιατί έχει ανθρώπους γελαστούς, ξέγνοιαστους, που τις σκοτούρες τους τις φορτώνουν στη Μέρκελ. Αυτή τάκανε, αυτή να τα λύσει.
Εμείς, πάμε θάλασσα.
Με εκτίμηση
-Α-