ΕΙΝΑΙ περίεργοι, εκεί στη Ν.Δ. του Σαμαρά. Φαίνεται πως ο κίνδυνος για την παράταξη δεν προέρχεται πια από το ΛΑ.Ο.Σ. του κ. Καρατζαφέρη αλλά από το νεοπαγές κόμμα της κας Μπακογιάννη! Απόδειξη; Άρχισε ήδη ένας υπόγειος, διαβρωτικός πόλεμος εναντίον της. Όχι από το ΠΑΣΟΚ ή την Αριστερά, αλλά από την καρδιά της Ν.Δ. Έτσι, τις προάλλες, ο εκπρόσωπος της Ν.Δ. κ. Π. Παναγιωτόπουλος (επιλεγόμενος και «κόκκινος Πάνος»!) αναφέρθηκε στην επιρροή που? ασκούσε η κυρία Μπακογιάννη στις κυβερνήσεις Καραμανλή και προσωπικά στον ίδιο τον τέως πρωθυπουργό!
ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ, λοιπόν, ο κ. Παναγιωτόπουλος κριτικάροντας έμμεσα την κα Μπακογιάννη: «Δεν ήταν η κυρία Μπακογιάννη παντοδύναμη, νούμερο 2 στις κυβερνήσεις Καραμανλή; Δεν ήταν στην Κυβερνητική Επιτροπή; Δεν πέρασαν όλα αυτά που αφορούσαν ή δεν αφορούσαν την οικονομία από τα χέρια της;». Και προσθέτει: «Δεν συναποφάσιζε; Τα 2/3 των υπουργών και υφυπουργών των κυβερνήσεων Καραμανλή δεν περνούσαν πρώτα από την έγκρισή της και μετά κατέληγαν στο Υπουργικό Συμβούλιο;».
ΜΑ, ΤΟΣΟ «καραμανλικότερη» των καραμανλογεννών ήταν η κα Μπακογιάννη και μας το κοινοποιεί τώρα ο κ. εκπρόσωπος του κ. Σαμαρά (και σημαίνον στέλεχος των κυβερνήσεων Κ. Καραμανλή); Ρητορικά ή πραγματικά τα παραπάνω ερωτήματα, χρήζουν των κατάλληλων απαντήσεων. Για να πληροφορηθούμε κι εμείς, αν πράγματι είχε τόση δύναμη η κα Ντόρα και δεν την αξιοποίησε. Εμείς απλά υποθέτουμε πως αν αυτή είχε τόση επιρροή στον κ. Καραμανλή, τότε γιατί δεν τον διαδέχθηκε; Δεν θα το μπορούσε έχοντας όλους τους? μηχανισμούς στα χέρια της;
?«ΑΡΧΙΣΑΝ τα όργανα?», λοιπόν, στη Ρηγίλλης. Το κόμμα θα αρχίσει οσονούπω να φυλλορροεί με πολλές «ανεξαρτητοποιήσεις». Αλλά, βλέπετε, η εκλογική ήττα που υπέστη ο κ. Σαμαράς και η Ν.Δ. στις περιφερειακές εκλογές, τόσο στην Κρήτη (Ν.Δ. 3ο κόμμα), όσο και στο οχυρό του την Πελοπόννησο (Τατούλης), αλλά και οι πρόσφατες διαγραφές βουλευτών, μάλλον προκαλούν? συνεχή ρίγη στη Ρηγίλλης!