Διάβασα με εξαιρετικό ενδιαφέρον το σημείωμα του συναδέλφου κ. Γεωργακάκη για την προσπάθεια που καταβάλλει το Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης, να εφοδιάσει με ρουχισμό, συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη.
Εδώ δεν χωρούν μισόλογα· η προσπάθεια είναι αξιέπαινη, αναδεικνύει την ορθόδοξη διδαχή της Πανελλήνιας αρετής, καταξιώνει την αλληλεγγύη ως λυδία λίθο της ιστορικής μετάβασης στη (σύνθετη) Νέα Εποχή.
Οι Αμερικανοί λένε ότι η ώρα της κρίσης, είναι η ώρα της ηγεσίας.
Εμείς, λέμε ξεκάθαρα ότι είναι η ώρα των ενεργών πολιτών.
Τα Χανιά μπορούν να ´χτίσουν´ ένα δίκτυο κοινωνικής προστασίας, σπίτι – σπίτι, από γειτονιά σε γειτονιά.
Το χρωστάμε, στην κληρονομημένη τους ιστορική διαδρομή και στην αυγή του μέλλοντος, αφού παρελθόν και μέλλον έχουν ένα κοινό σημείο αναφοράς: Τον άνθρωπο…
Γ. Ουν.