Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ (1), που μας έστειλε φίλος αναγνώστης, είναι πρόσφατη και ενδεικτική της κατάστασης που επικρατεί σε πολλούς τομείς του κράτους. Το σχετικό σχόλιο του φίλου λέει: «Η φωτογραφία αφορά στην εργασία -αναγκαία πιθανόν- που γίνεται σε κάποιον δρόμο των Χανίων. Πρόκειται μάλλον για το άνοιγμα – άδειασμα(;) ενός φρεατίου πάνω στον δρόμο. Εκείνο που κάνει όμως εντύπωση -σύμφωνα με τον σχολιογράφο μας- είναι η πληθώρα εργατών του Δήμου, για ένα τόσο απλό έργο! Τους μέτρησα και τους βρήκα 7 (επτά). Όσο για το πόσοι από αυτούς δουλεύουν, μάλλον θα πρέπει να είναι? δύο!». Τα σχόλια δικά σας!
Η ΟΜΟΡΦΙΑ, όσο κι αν η ζωή μας ασχημαίνει, βρίσκεται παντού διάχυτη και σε δόσεις στην πόλη. Αρκεί να την ξετρυπώνει κανείς. Στον περίβολο της μονής της Χρυσοπηγής (φωτ. 2), η ομορφιά περισσεύει με την κατάνυξη και την πίστη να πρωτεύουν ως συναισθήματα.
Στ.Γ.Κ.