ΤΟ ΟΤΙ η ΝΔ του κ. Σαμαρά χρησιμοποιεί διγλωσσία στο θέμα του μνημονίου είτε από σύγχυση είτε από καιροσκοπισμό, μας είναι λίγο πολύ γνωστό με τις αμφιταλαντεύσεις της. Όταν, όμως, αυτό αποκαλύπτεται κι από τον πρόεδρο του ΔΝΤ, τον κ. Στρος Καν, στην Επιτροπή της Βουλής επί των Οικονομικών Υποθέσεων, τότε το όλο θέμα αποκτά άλλη διάσταση. Τι είπε συγκεκριμένα ο κ. Στρος Καν;
ΜΑΛΛΟΝ ειρωνευόμενος τη στάση της ΝΔ και απαντώντας στον εκπρόσωπό της, επεσήμανε: «Ούτε επικροτώ ούτε επικρίνω την απόφαση της Νέας Δη?οκρατίας να ?ην ψηφίσει το μνη?όνιο. Πιστεύω, ό?ως, πως το πρόγρα??α θα στεφθεί ?ε επιτυχία, άρα πρέπει κανείς να αποφασίσει ?ε ποιον θα ταχθεί. Αφού, ό?ως, στηρίζετε τα ?έτρα, γιατί δεν τα ψηφίζετε; Ίσως θα έπρεπε να είχατε ψηφίσει το μνη?όνιο, αλλά εγώ δεν ?πορώ να παρέ?βω στα εσωτερικά σας?».
ΚΑΙ να σκεφθεί κανείς ότι όλες οι δεξιές παρατάξεις των υπολοίπων χωρών της Ε.Ε., ψήφισαν στα Κοινοβούλιά τους υπέρ της «σωτηρίας» της χώρας μας, μέσω μνημονίου και τρόικας!
ΑΛΛΑ, όταν έχουμε μια τέτοια «αμήχανη»? αξιωματική αντιπολίτευση, γιατί να μην εξεγείρονται οι? Αυστριακοί ή άλλοι διαμαρτυρόμενοι Ευρωπαίοι, με την ανικανότητά μας να συμφωνήσουμε, ώστε να «σουλουπωθούμε», για να βγούμε απ? το λούκι στο οποίο βρισκόμαστε.
(Στ.Γ.Κ.)