Πολύ εξυπηρετικό το έργο που πραγματοποιεί ο Δήμος Χανίων με την κατασκευή πεζοδρομίου στο τμήμα της οδού προς αεροδρόμιο, από Προφήτη Ηλία μέχρι και μετά το κέντρο Νεράιδα.
Διευκολύνονται πολύ -και δεν θα κινδυνεύσουν από τα οχήματα- οι μαθητές των σχολείων του Προφήτη Ηλία, που καθημερινά κατεβαίνουν προς τα κάτω αλλά και τόσοι ξένοι ή ντόπιοι, που έχουν την ωραία συνήθεια να πεζοπορούν σ? αυτή τη διαδρομή προς Χανιά.
Ισως χρειάζεται όμως, με την άδεια του Δασαρχείου, να κοπούν μόνο δυο – τρία μικρά πεύκα για να είναι, σε λίγα σημεία, πιο προσβάσιμο το πεζοδρόμιο. Η… οικολογική ζημιά θα είναι ελάχιστη σε σχέση με την προστασία και την εξυπηρέτηση των όσων χρησιμοποιούν αυτή τη διαδρομή.
Α.Π.