Στην ωραία εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε προ ημερών στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου προς τιμήν του συμπολίτη και φίλου Τάσου Τσόντου, από αυτά στα οποία αναφέρθηκε ο τιμώμενος έχω να επισημάνω τους γεγονός ότι προέτρεψε τους παρευρισκόμενους μα και όλους μας, όταν αρχίζουν κάπου οι άσκοπες μπαλοθιές να αποχωρούν σε ένδειξη διαμαρτυρίας. Και αυτό τον τιμά ιδιαίτερα, αφού είναι ο ιδρυτής και πρώτος πρόεδρος του Εθνικού Σκοπευτηρίου Χανίων αλλά και έχει διαπρέψει σε αγωνίσματα σκοποβολής.
Α. Πλυμ.
Είμαι Κρητικός γέννημα θρέμμα αλλά οι μπαλοθιές είναι μεγάλο στίγμα για τη Κρήτη μας. Οι Κρητικοί πάντα είχαν όπλα αλλά όχι για άσκοπους πυροβολισμούς.