Με είσοδο για δύο Νηπιαγωγεία, η οδός Φούμηδων στη Νέα Χώρα, παραμένει για χρόνια σε αυτή την κατάσταση χωρίς να ενδιαφέρονται οι έχοντες την ευθύνη να τακτοποιήσουν αυτή την εκκρεμότητα. Με αφορμή τις πρόσφατες βροχές άρχισαν να μας τηλεφωνούν γονείς και οδηγοί περιγράφοντάς μας με τον χαρακτηρισμό «αθλιότητα» αυτή την κατάσταση. Για το θέμα αυτό, ο κ. Μιχάλης Λαγουδάκης, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χανίων, δήλωσε τα εξής:
´Έχουμε το 36ο Κλασικό Νηπιαγωγείο και το 32ο, που κανονικά πρέπει να έχει, εκτός από το ολοήμερο τμήμα και το κλασικό, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση. Η απαράδεκτη κατάσταση του δρόμου, μας προβληματίζει άμεσα με αυτές τις? λίμνες που δεν μπορούν να περάσουν τα παιδιά χωρίς να βραχούν από τα διερχόμενα αυτοκίνητα και ούτε και να βγούνε στην αυλή μπορούνε γιατί πάλι θα βραχούν, αφού τα νερά φτάνουν μέχρι τις πόρτες και τα τζάμια των Νηπιαγωγείων´.
Γ.Η.Κ.