ΜΠΗΚΑΜΕ να ψωνίσουμε σ? ένα από τα πολλά καταστήματα γνωστής σε όλους μας αλυσίδας ´super market´, που διατείνεται ότι «εκτιμά» τα προϊόντα του τόπου μας και «στηρίζει» την κοινωνία και την οικονομία μας. Πιθανόν όσα ισχυρίζεται να μην αμφισβητούνται, αν συγκρίνουμε άλλα καταστήματα, άλλων αλυσίδων? Όμως, οι διαπιστώσεις είναι διαπιστώσεις: Μεταξύ των πολλών – πολλών άλλων? ελληνικών προϊόντων που είδαμε (φωτ.) να πωλούνται ήταν και: φουντούκια Τουρκίας, ρύζι Ιαπωνίας, κάσιους Ινδίας, ηλιόσποροι Αμερικής, φιστίκι αράπικο Κίνας, πασατέμπος Βουλγαρίας κ.λπ. Σε ό,τι αφορά φρούτα και λαχανικά, ας μη το πολυσυζητάμε.
ΚΑΙ τα μεν σούπερ μάρκετ κάνουν τη δουλειά τους και καλά κάνουν. Έμποροι είναι! Εμείς όμως, ως πότε θα ενισχύουμε τις ξένες αγορές με προϊόντα που κι εμείς θα μπορούσαμε να παράγουμε; Αλλά, όταν επισκέπτεσαι χωριά και βλέπεις μόνιμους κατοίκους να αγοράζουν τις ντομάτες ή τα άλλα λαχανικά από τον? μπακάλη της γειτονιάς τους, γιατί να μας ξενίζει η ύπαρξη τόσων ξένων προϊόντων στις αγορές μας. Τα δανεικά λεφτά, αντί να τα αξιοποιούμε προς όφελός μας δίνοντας ώθηση στην ανάπτυξη και παραγωγή μας, βλέπουμε και πάλι να φεύγουν έξω?
Στ.Γ.Κ.