ΠΡΩΤΟΘΑΥΜΑΣΑ εντυπωσιακές «σβησμένες» τοιχογραφίες βυζαντινής τέχνης στον Άγιο Μάμα, στην Κάντανο. Πάνε πάρα πολλά χρόνια από τότε. «Χωμένες» (και χαμένες) κάτω από στρώματα βαφών ή επιχρισμάτων περιμένουν την Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων για να «δουν το φως»?
ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ των ημερών, λοιπόν, και το φετινό Ημερολόγιο (2011), το 21ο του δραστήριου Συλλόγου Προβολής Κισάμου «Η Γραμπούσα». Το οποίο είναι αφιερωμένο στις τοιχογραφίες παλιών λησμονημένων μικρών Βυζαντινών εκκλησιών της Κισάμου, άγνωστων για πολλούς, ερημωμένων ή ανακαινισμένων ή και απρόσιτων. Η συλλογή/επιλογή είναι αξιοθαύμαστη (φωτ.).
ΥΠΕΡΟΧΟ, φυσικά, και το κατατοπιστικό, επεξηγηματικό αρθράκι του κ. Μιχ. Ανδριανάκη, εφόρου Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, ο οποίος είχε και την επιμέλεια του Ημερολογίου. Εξίσου κατατοπιστικός, περί των μέχρι σήμερα εκδοθέντων σχετικών Ημερολογίων από το Σύλλογο, είναι κι ο μικρός πρόλογος που υπογράφει ο πάντα ακούραστος πρόεδρος του Συλλόγου, κ. Αθαν. Δεικτάκης?
Στ.Γ.Κ.